Jesteś tutaj: Start / Struktura organizacyjna / Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia / Programy edukacyjne / Program edukacyjny ,,Podstępne WZW”

Program edukacyjny ,,Podstępne WZW”

11 kwietnia 2019

Wirus zapalenia wątroby typu B i C to najczęstsze czynniki wirusowego zapalenia wątroby, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Mają zasięg globalny. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych- przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego, a te w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.

W ostatnich latach w naszym kraju  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV znacznie zmalała w związku z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych. W przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.

Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania problemem, poziom powszechnej wiedzy  na temat zakażeń jest zbyt niski. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom w powiecie łukowskim ruszył program edukacyjny ,,Podstępne WZW”.

 

Program edukacyjny ,Podstępne WZW” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HBV i HCV. Kształtowanie zachowań zdrowotnych, w tym również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym, stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

Cele programu:

Adresaci:

Treści programu:

 

W roku szkolnym 2017/2018 realizowaliśmy w powiecie łukowskimpierwszą edycję programu „Podstępne WZW”, uczestniczyło w nim 3szkołyśrednie, edukacją objęto402uczniówi 198 rodziców.

W roku szkolnym 2018/2019 program,,Podstępne WZW’’b ędzie kontynuowany. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację programu w ubiegłym roku szkolnym.

 

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do współpracy.

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia

– Renata Łukasik, Beata Baran ozipz@psselukow.pl tel. 25 798 21 96 wew. 21

Galeria

  • Powiększ zdjęcie