Jesteś tutaj: Start / Struktura organizacyjna / Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia / Programy edukacyjne / „Czyste powietrze wokół nas”

„Czyste powietrze wokół nas”

11 kwietnia 2019

Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”adresowany jest do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców.

Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

Struktura programu

Program skierowany jest do dzieci i składa się z pięciu zajęć warsztatowych.

 

Tytuły zajęć:

Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

Metodyka programu

Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.

W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących. 

 

W roku szkolnym 2017/2018 realizowaliśmy w powiecie łukowskim kolejną edycję programu „Czyste powietrze wokół nas”, uczestniczyło w nim 30 przedszkola i oddziały przedszkolne, edukacją objęliśmy 1088 dzieci i 707 rodziców.

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 program będzie kontynuowany.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu w roku ubiegłym i zapraszamy do dalszej współpracy. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania prozdrowotne przyniosą wymierne efekty w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań prozdrowotnych dzieci.

 

Informacji udzielają pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia

– Renata Łukasik, Beata Baran ozipz@psselukow.pl tel. 25 798 21 96 wew. 21

Galeria

  • Powiększ zdjęcie